Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poszukiwanie własnej drogi

30 czerwca 1993 | Prawo | JK

Jaka reforma ubezpieczeń społecznych

Poszukiwanie własnej drogi

-- Jako czołowe autorytety w dziedzinie polityki społecznej zapewne ocenialiście panowie wiele programów reform ubezpieczeń społecznych. I to z różnych punktów widzenia; prof. Tymowski był wszak doradcą "Solidarności", a prof. Rajkiewicz kierował w przeszłości resortem pracy, płac i spraw socjalnych. Odwołując się do panów wiedzy i doświadczenia, chciałabym spytać, czy projekt reformy ubezpieczeń społecznych, z którym wystąpił ostatnio minister Jacek Kuroń, ma szanse urzeczywistnienia?

Prof. Antoni Rajkiewicz: -- Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo część programowa dokumentu jest stosunkowo skromna. To raczej diagnoza, którą odbieram jako samokrytykę kierownictwa resortu w odniesieniu do obecnego stanu ubezpieczeń społecznych. Dokument ma znaczne wady, np. nie w ymienia autorów projektu. Chwilami odnoszę wrażenie, że nie byli oni specjalistami w tej dziedzinie. Sugeruje to choćby nieprawidłowy tytuł: "Emerytury i renty pracownicze". A przecież nie wszystkie renty są świadczeniami pracowniczymi, bo są np. renty rodzinne czy dla niepełnosprawnych. Razi też jaskrawa dysproporcja między częścią diagnostyczną a częścią projektującą przyszłość ubezpieczeń, na niekorzyść tej ostatniej.

-- Widzi pan jakieś zalety tego dokumentu? ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 73

Spis treści
Zamów abonament