Spór o zasadę chroniącą poufność komunikacji między prawnikiem a przedsiębiorstwem
Poniedziałek 17 września okazał się ważnym dniem dla rozwoju prawa konkurencji nie tylko ze względu na orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji (SPI) w Luksemburgu w sprawie Microsoftu. Równie ważnym wydarzeniem był długo oczekiwany wyrok w sprawie Akzo Nobel Chemicals Ltd i Akcros Chemicals Ltd v. Komisja Europejska (sprawa T-253/03). SPI, przy udziale europejskich i amerykańskich organizacji zrzeszających prawników, rozstrzygnął kwestię dotyczącą zakresu zasady chroniącej poufność komunikacji między prawnikiem a przedsiębiorstwem (legal professional privilege; dalej LPP).
Pod kilkoma warunkamiZgodnie z dotychczasowym orzecznictwem przedsiębiorstwa korzystają na gruncie wspólnotowego prawa konkurencji z ochrony poufności pisemnej komunikacji między prawnikiem a nimi, pod warunkiem że komunikacja ta: > powstała w celu realizacji ich prawa do obrony, > związana jest z przedmiotem prowadzonego przez Komisję postępowania w sprawie naruszenia art. 81 lub 82 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, > pochodzi od niezależnego prawnika (external lawyer), >...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta