W razie straty w towarach nie mamy obowiązku korekty odliczonego VAT
O prawie do odliczenia decyduje bowiem przeznaczenie towarów w momencie zakupu. Większość urzędów się na to zgadza.
Kupione w celach handlowychPodstawowa zasada, o której mówi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, brzmi: podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia, jeśli kupione towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Sprawa wydaje się więc prosta - jeśli sprzedaż jest opodatkowana, handlowiec odlicza VAT z faktury.
Co jednak zrobić, jeśli towar się zniszczy albo zostanie skradziony? Wtedy już nie będzie wykorzystany do czynności opodatkowanych. Ale podatnik kupił go po to, aby sprzedać, i ten zamiar w momencie transakcji powinien decydować oprawie do odliczenia. Nie nabywa przecież towarów, aby je zniszczyć albo w inny sposób stracić.
Niedobory podczas inwentaryzacjiCo na to urzędy? Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną przez Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w interpretacji z 27 kwietnia br . ( ZD-1 /443-35-12/07) . O rozliczenie pytała spółka handlująca żywnością, napojami i papierosami. Kilka razy w roku przeprowadza inwentaryzację i wykazuje niedobory. Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta