Za co i kiedy Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakłada na państwa srogie kary pieniężne
Jeśli państwo nie zastosuje się do wyroku wydanego przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości ze skargi Komisji, to może on orzec ryczałt lub okresową karę pieniężną - stanowi art. 228 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). Z tej możliwości Trybunał korzystał kilkakrotnie. Jednak to wyrok z 12 lipca 2005 r. w trzeciej sprawie (C-304/02, Commission v France) zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wtedy sędziowie przedstawili rewolucyjną interpretację art. 228.
Chronologia wydarzeń była następująca: w pierwszym wyroku przeciwko Francji - wydanym 11 czerwca 1991 r. na podstawie art. 226 TWE - Trybunał stwierdził naruszenie prawa wspólnotowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa. Następnie rozpoczęły się negocjacje Komisji z Francją w celu usunięcia stwierdzonego naruszenia. 14 kwietnia 1996 r. Komisja wydała opinię - zgodnie z art. 228 traktatu - że Francja nadal utrzymuje stan niezgodny z wyrokiem. 6 czerwca 2000 r. Komisja w opinii uzupełniającej wyznaczyła Francji dwa miesiące na wprowadzenie niezbędnych zmian w swoim prawie. Ostatecznie 27 sierpnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta