Spółka cywilna nadal może być rolnikiem ryczałtowym
Takie pytanie zadał nam jeden z czytelników.
- Jak należy rozumieć pojęcie rolnik zawarte w definicji rolnika ryczałtowego, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT? W poprzednim stanie prawnym obowiązującym przed 1 maja 2004 r. rolnikiem ryczałtowym był podatnik, natomiast od 1 maja 2004 r. rolnikiem ryczałtowym jest rolnik. Ustawodawca nie określa, kim jest rolnik. Zgodnie z definicją zawartą w art. 25 VI dyrektywy rolnikiem jest podatnik. Czy zatem rolnikiem ryczałtowym może być nadal np. spółka cywilna? - pyta czytelnik DF.
Pytanie jest istotne, bo jako rolnik ryczałtowy spółka mogłaby korzystać ze specjalnego zwolnienia z VAT i prawa do otrzymywania od kontrahentów zryczałtowanego zwrotu podatku z faktur VAT RR. Przyjrzyjmy się przepisom.
Jak było wcześniejW świetle art. 4 pkt 16 starej ustawy o VAT z 1993 r. pod pojęciem rolnika ryczałtowego należało rozumieć podatnika korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 tej ustawy. Ten z kolei przepis zwalniał z VAT "sprzedaż produktów rolnych, z wyjątkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta