Przy cesji wierzytelności usługę świadczy nabywca i to on jest podatnikiem VAT
W DF z 13 sierpnia br. ukazał się artykuł Andrzeja Malca "Zbycie wierzytelności własnych to usługa zwolniona z VAT, a więc PCC nie podlega". Pokazuje on kontrowersje związane z opodatkowaniem cesji wierzytelności. Wymaga jednak pewnego uzupełnienia.
Jak słusznie zauważył autor artykułu, teza wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 3 kwietnia br. (I SA/ Wr 89/07) , że sprzedaż wierzytelności własnych nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usługi, wobec czego nie podlega VAT - wzbudza wątpliwości.
Istotnie stwierdzenie w opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi z 31 sierpnia 2004 r. ( OK.-5672 / KU-174 /20-1057/2004) , że "sprzedaż wierzytelności własnych oraz przeniesienie prawa własności wierzytelności własnych na podmioty trzecie nie jest usługą w rozumieniu PKWiU", nie przesądza jeszcze, że nie jest to usługa w rozumieniu ustawy o VAT niepodlegająca opodatkowaniu.
Nie ma w PKWiU, ale może podlegać VATArt. 8 ust. 3 ustawy o VAT mówi, że usługi wymienione w klasyfikacjach statystycznych są identyfikowane za ich pomocą. Zatem usługi niesklasyfikowane statystycznie są identyfikowane bez posługiwania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta