Autonomia uleczy wyższe uczelnie
W Polsce uczelni jest około 450, w tym 130 państwowych, a studentów - blisko 2 miliony (z tego 1,3 miliona na uczelniach państwowych). Istotna dla obrazu szkolnictwa wyższego jest duża liczba filii, wydziałów zamiejscowych i tak zwanych zamiejscowych ośrodków dydaktycznych. W stosunku do stanu z początku lat 90. czy nawet sprzed dziesięciu lat zmiany w tym zakresie są ogromne. Niestety, wzrostowi liczby uczelni i studiujących nie towarzyszyły zmiany liczby nauczycieli akademickich, "wyprodukowanie" profesora trwa bowiem dłużej niż kilka lat. Dlatego często doktor habilitowany nauk rolniczych prowadzi wykłady z marketingu, a doktor habilitowany nauk technicznych uczy podstaw finansów.
Kto gdzie studiujeDogłębna ocena stanu polskiego szkolnictwa wyższego jest utrudniona ze względu na niedostatki (błędy?) w systemie zbierania danych. Na przykład: według GUS uczelni ekonomicznych jest 95 (czyli prawie co czwarta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta