W oczekiwaniu na fuzję liderów
Szybko rozwijające się gospodarki Chin i Indii, ale także Rosji i Brazylii, potrzebują coraz więcej energii. Tymczasem wydobycie surowców nie rośnie tak szybko jak zapotrzebowanie na nie. To jeden z powodów najwyższej od II wojny światowej ceny ropy naftowej. Wpływa to na działalność firm w naszym regionie Europy. Nie jest to jednak jedyny proces, z którym przedsiębiorstwa te muszą się liczyć w przyszłości.
100 dolarów za baryłkę?Obecnie nikt chyba nie może zagwarantować, jak długo cena baryłki ropy będzie znajdować się w przedziale 65 - 75 dolarów. Niektórzy analitycy twierdzą, że może ona przekroczyć 100 dolarów przed końcem dekady. To dlatego wyścig do nowych złóż ropy i gazu od czasu ostatniej wojny światowej nigdy nie był tak intensywny jak obecnie.
Sytuację zaognia jeszcze jeden fakt: niekorzystna dla krajów rozwiniętych sytuacja geopolityczna. Obecnie ponad 75 proc. światowych złóż gazu i ropy znajduje się na terenie krajów, które nie są uznawane przez Zachód za stabilne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta