Woda, wino czy piwo
Co polubi Ministerstwo Finansów
Woda, wino czy piwo
Producenci wód mineralnych twierdzą, że powinni płacić niższy VAT. Podobnie jak niższą akcyzę (w porównaniu z podatkiem obrotowym) płacą dziś producenci piwa. Winiarze utrzymują, że na wprowadzeniu VAT-u i akcyzy stracili. Tylko piwowarzy nie mają powodu do narzekań; u nich obciążenie podatkami po 5 lipca br. zmalało.
"Poprzez wprowadzenie VAT-u nasza spółka i inne podobne podmioty gospodarcze zajmujące się rozlewem wód mineralnych uzyskały minimalne ulgi podatkowe. Tymczasem browary zyskały po wprowadzeniu VAT-u i akcyzy prawie 1 tys. zł na jednej butelce piwa -- twierdzi Małgorzata Kopczyk, prezes spółki Topper Sp. z o. o. -- Browary takie jak Żywiec czy Okocim mają dziś zysk brutto równy blisko połowie sprzedaży netto. "
Zdaniem przedstawicieli spółki Topper piwowarzy zawdzięczają to zmianie opodatkowania.
Sprawdziliśmy. Istotnie w sierpniu O kocim i Żywiec miały zysk brutto niewiele niższy niż połowa ich przychodów ze sprzedaży netto. Tyle tylko, że podobnie było w pierwszym półroczu br. A wówczas obowiązywał jeszcze podatek obrotowy.
Browary od początku nie ukrywały, że nowe opodatkowanie jest dla nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta