Konsekwencje szwajcarskiego "nie"
Konsekwencje szwajcarskiego "nie"
Szwajcaria zaproponowała Komisji Europejskiej negocjacje bilateralne nad 16 kwestiami, które są jej niezbędne, aby pozostając poza "dwunastką" i Europejskim Obszarem Gospodarczym mogła mimo wszystko korzystać z dotychczasowych korzyści gospodarczych. Komisja Europejska wybrała z 16 kwestii dwie -- dotyczące transportu lądowego i powietrznego -- i postawiła drakońskie warunki Szwajcarom. Koncesje w dziedzinie transportu dla ciężarówek europejskich, otwarcie granic dla członków Wspólnoty.
Blisko rok temu, w grudniu 1992 roku, Szwajcarzy odrzucili w referendum powszechnym udział w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) . W kilka tygodni później rząd zamroził złożoną Brukseli w maju 1992 roku kandydaturę przystąpienia do W spólnoty Europejskiej. Stosunki między Szwajcarią a W spólnotą Europejską uległy zdecydowanemu ochłodzeniu, tym bardziej, że z winy Szwajcarów wprowadzenie w życie układu EOG...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta