Co mają banki z interwencjonizmu
Co mają banki z interwencjonizmu
Cichy powrót funduszy
Wraz z przemianami gospodarczymi resztki dawnego systemu dotowania wybranych dziedzin gospodarki przekształciły się w instrument interwencjonizmu państwowego. Za pośrednictwem banków państwo udziela już nie dotacji, ale preferencyjnych kredytów wybranym sektorom. Obok Funduszu Oddłużenia i Restrukturyzacji Rolnictwa i Funduszu Hipotecznego, które dysponują środkami liczonymi w bilionach złotych, pozostałe źródła preferencyjnych kredytów posiadają skromne możliwości.
Jednak z punktu w idzenia banków, które pomagają w dystrybucji tych środków, są to duże kwoty. Również prowizje otrzymywane przez nie z tego tytułu, choć nie zaliczają się do w ysokich, w bilansach banków stanowią często poważną pozycję. Na tyle dużą, że w edług niektórych banki żyją z udzielania tych kredytów. Dla zobrazowania, czy rzeczywiście dla banków jest to bardzo dobry interes, przedstawiamy w arunki, na jakich banki pośredniczą w przkazywaniu rządowych pieniędzy na inwestycje.
Fundusz Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa. Kilkanaście banków komercyjnych, w tym kilka spółdzielczych, pośredniczy w przekazywaniu środków Funduszu Restrukturyzacji i O ddłużenia Rolnictwa. O jego dotychczasowych działaniach pisaliśmy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta