Nastrój katastrofy w Zagłębiu Ruhry
Ratowanie węgla w Niemczech i w Polsce
Nastrój katastrofy w Zagłębiu Ruhry
W Urzędzie Kanclerskim toczyła się w środę kolejna runda rozmów w sprawie ratowania niemieckiego górnictwa węgla kamiennego. Górnictwo jest subwencjonowane podwójnie dzięki długoletnim umowom między kopalniami a producentami energii elektrycznej i stalowniami. Na mocy tych umów, wygasających w 1995 roku, odbiorcy energii dopłacają do rachunków 7, 5 proc. na utrzymanie kopalń, stalownie natomiast są zobowiązane do kupowania droższego, niemieckiego koksu.
Minister gospodarki Gunther Rexrodt opracował plan ratowania kopalń po roku 1995 przez utrzymanie podwyższonego do 8, 5 proc. dodatku do opłat za energię. W arunkiem jednak jest rezygnacja opozycyjnej SPD z żądania likwidacji jądrowych elektrowni i jej zgoda na rozbudowę energetyki atomowej w Niemczech. Socjaldemkraci, kórzy rezygnację z energetyki jądrowej wpisali do swego programu wyborczego, odmawiają zawarcia kompromisu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta