Prawa obywatelskie w gospodarce rynkowej
Rozważania rzecznika praw obywatelskich
Prawa obywatelskie w gospodarce rynkowej
Zmiana ustroju gospodarczego Polski po upadku komunizmu w 1989 r. spowodowała z jednej strony wzmocnienie wolnościowych praw obywatelskich, z drugiej zaś -- powszechny regres w dziedzinie ochrony praw socjalnych i kulturalnych obywateli.
Znowelizowana w grudniu 1989 r. konstytucja wprowadziła w art. 6 "gwarancję swobody działalności gospodarczej bez względu na formę własności". Prawodawca konstytucyjny rozszerzył wten sposób przestrzeń wolności osobistej jednostki, przyznając jej prawo do rozwijania inicjatywy gospodarczej na własny rachunek bez ingerencji wszechwładnego niegdyś państwa, które było organizatorem całego życia gospodarczego.
W znowelizowanej konstytucji dowartościowano własność prywatną, bądącą dopełnieniem swobody gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 7 konstytucji uchwalonym przez Sejm Xkadencji własność i prawo dziedziczenia objęto ochroną państwa. Pod rządami znowelizowanej konstytucji obywatele korzystają więc nie tylko z ochrony własności osobistej i prawa jej dziedziczenia, lecz w ogólności z ochrony wszelkich form prywatnej własności, w tym również środków produkcji, które w poprzednim ustroju były podstawą socjalistycznego (uspołecznionego) systemu gospodarczego.
Polskie prawo konstytucyjne dostosowano w ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta