Rok czeczeńskiej tragedii i bośniackiej nadziei
Rok czeczeńskiej tragedii i bośniackiej nadziei
USA: Clinton odrabia straty
Miniony rok rozpoczął się w USA pod znakiem politycznej ofensywy republikanów, którzy po raz pierwszy od 40 lat zdobyli większość w obu izbach amerykańskiego Kongresu. Przez pierwsze trzy miesiące Newt Gingrich, charyzmatyczny przywódca kontrolowanej przez republikanów Izby Reprezentantów, całkowicie zdominował scenę polityczną w USA. W tym czasie Izba uchwaliła 9 z 10 punktów republikańskiego programu politycznego znanego pod nazwą Kontrakt z Ameryką. Prezydent Bill Clinton został całkowicie usunięty w cień, do tego stopnia, że w swym lutowym orędziu o stanie państwa uznał za stosowne przypomnieć Amerykanom, iż konstytucja gwarantuje prezydentowi wiele istotnych uprawnień i choćby z tego względu wciąż należy się z nim liczyć.
Z czasem "republikańska rewolucja" straciła tempo: niektóre punkty Kontraktu z Ameryką nie zostały przyjęte przez Senat (np. konstytucyjna poprawka o konieczności zrównoważenia budżetu) , a inne zostały zawetowane przez prezydenta Clintona (np. reforma systemu opieki społecznej) . Niezależnie od tego republikanom udało się zmienić priorytety amerykańskiej polityki wewnętrznej -- na pierwszy plan wysunęły się: lansowana przez nich konieczność zrównoważenia budżetu w ciągu siedmiu lat, ulgi podatkowe, zmniejszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta