Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod znieczuleniem

02 stycznia 1996 | Gazeta | MH

Oskarżenia pod adresem premiera mogą zostać zlekceważone jak wiele formułowanych wcześniej wobec osób publicznych

Pod znieczuleniem

Janusz A. Majcherek

W ostatnich kilku latach oskarżenia o działalność agenturalną, prowadzoną w zmowie z obcymi siłami i wrogimi instytucjami lub zgoła na zlecenie płynące zza granicy, padały zbyt często, aby kolejne z nich mogło zostać przyjęte przez polską opinię publiczną z uwagą i troską adekwatną do jego faktycznej rangi. Szerzenie wizji wszechobecnych spisków, zakamuflowanych układów i tajemnych powiązań stało się powszednim elementem politycznej propagandy, więc oskarżenie premiera rządu o zdradę nie wywoła wrażenia i skutków poważniejszych niż zarzuty stawiane dotychczas innym polskim politykom.

WMagdalence i na Łubiance

Teorie historycznej zdrady i politycznych spisków pojawiły się już wkrótce po zakończeniu obrad "okrągłego stołu" i dotyczyły zawartej właśnie przy nim umowy. Podstawę dla ich sformułowania i szerzenia stworzyła procedura spotkań, przewidująca przełamywanie negocjacyjnych impasów na specjalnych, nadzwyczajnych konsultacjach węższego grona emisariuszy w rządowej willi położonej wpodwarszawskiej Magdalence. Ale legenda o "zdradzie w Magdalence" ma źródła w okresie jeszcze wcześniejszym, gdy komunistyczne władze zaczęły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 635

Spis treści
Zamów abonament