Czy obietnica wyborcza jest przyrzeczeniem publicznym
Czy obietnica wyborcza jest przyrzeczeniem publicznym
Nasz tekst na temat, czy obietnica wyborcza jest przyrzeczeniem publicznym w rozumieniu art. 919 k. c. ("Rzeczpospolita" z 5 stycznia) , wywołał bardzo ciekawą dyskusję prawników ("Rz" z 16 stycznia) .
Pragniemy odnieść się do krytyki prof. Andrzeja Szewca i konstruktywnej polemiki sędziego Wiesława Sługiewicza.
Przede wszystkim pan profesor błędnie odczytał, że według nas obietnica wyborcza nie stanowi przyrzeczenia publicznego, ponieważ ze względu na zasady polskiego prawa wyborczego nie można dowieść wykonania czynności. Pomylone zostały dwie sformułowane przez nas tezy. Pierwsza z nich odnosi się do essentialia negotii przyrzeczenia publicznego określonego w art. 919 k. c. Twierdziliśmy, że głosowanie wyborcy warunków tych nie wyczerpuje. Druga teza dotyczy kwestii dowodowych. Napisaliśmy: "Ten, kto domaga się nagrody, musi jednak udowodnić (art. 6 k. c. ), że dokonał czynności określonej w oświadczeniu przyrzekającego nagrodę. Ze względu na zasadę tajności wyborów udowodnienie takiej okoliczności jest niemożliwe". Nietrafny jest więc zarzut, że "z równym powodzeniem mogliśmy napisać, iż zabór cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta