Cień pastora Gaucka nad Polską
Cień pastora Gaucka nad Polską
Klaus Bachmann
Kilka godzin po tym, jak minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz dostarczył swoje słynne "materiały archiwalne o zasobach MSW" przewodniczącym klubów poselskich i wygłosił swoje przemówienie, rząd Jana Olszewskiego został odwołany -- na wniosek ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy i z pełną aprobatą dużej części dawnej opozycji demokratycznej i SLD. Lech Wałęsa mianował Waldemara Pawlaka premierem, a ten Andrzeja Milczanowskiego kierownikiem MSW. Natychmiast zamknięto dostęp do archiwum. Na tzw. liście Macierewicza znalazło się 64 posłów i wysokich urzędników państwowych, przeważnie działaczy dawnej opozycji demokratycznej. A jednak komisja śledcza, która powstała do zbadania całej afery, nigdy nie zajmowała się tym, czy te 64 osoby słusznie zamieszczono na tej liście, czy nie, a jeżeli słusznie, to jaki zakres miała ich współpraca z SB, czy szkodziły one przez to komuś, a jeżeli tak, czy robiły to dlatego, że nie miały innego wyjścia, lub dlatego, że spodziewały się za to jakiś korzyści osobistych albo politycznych.
Ta dyskusja, która toczy się w Niemczech od kilku lat, w Polsce została zamknięta, zanim się rozpoczęła na dobre. Antoni Macierewicz i jego sympatycy jeźdźili po kraju oświadczając, że obalili ich agenci, przemieniając w ten sposób materiały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta