Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

31 stycznia 1996 | Kultura | KM EN

Informacje

Pro: W zwojach mózgu

"Literatura nie może być opowieścią o własnym ja, o tej jętce jednodniówek. Już nie" -- kategorycznie stwierdza Ewa Kuryluk w "Wieku 21" i wyciąga z tego zdania daleko idące wnioski. Skoro świat współczesny rozpada się, pozostaje rozmowa z nieśmiertelnymi. I to oni: Tołstoj, Conrad, Lowry, Mandelsztam zaczną, fragment po fragmencie, składać tę niezwykłą książkę, jaką jest "Wiek 21", bezdyskusyjnie najwybitniejsza powieść postmodernistyczna napisana przez polską autorkę, tyle że. .. po angielsku (w, jak się wydaje, znakomitym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego ukazuje się 3 lata po edycji nowojorskiej) .

Fabuła "Wieku 21" jest drugorzędna. Rzecz cała rozgrywa się poza czasem, tym "wszystkożercą", jak go określa w powieści cierpiąca na raka piersi Berenika. Osip Mandelsztam wracając z wyrębu lasu gubi rękawicę, za chwilę popija w Rzymie herbatę, by w kolejnym wcieleniu stać się świstakiem żyjącym na Syberii z kochanką -- jemiołuszką i żoną -- turkawką. Anna Karenina pisze reportaże z ogarniętego wojną Afganistanu, Maria Magdalena ("przepyszna blondyna") odwiedza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 661

Spis treści
Zamów abonament