Porządki w eterze i kablu
Porządki w eterze i kablu
Zmiany do ustawy o radiofonii i telewizji, niosące ze sobą kilka istotnych nowości weszły w życie 27 grudnia. Nawet dla laika było oczywiste, że wokół wprowadzanych zmian narosło wiele kontrowersji, skoro proces legislacyjny kończył się przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Konstytucyjna skarga
Przypomnijmy, że we wniosku do Trybunału prezydent zarzucał sprzeczność z konstytucją trzech nowych rozwiązań:
a) usytuowania rad programowych w spółkach telewizji publicznej przy radach nadzorczych, a nie jak poprzednio przy zarządzie TVP S. A. , b) rozszerzenia reguły "must carry", c) upoważnienia ustawowego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do określania w drodze rozporządzenia wymagań programowych dla programów telewizyjnych rozprowadzanych w sieciach kablowych, przeznaczonych przez nadawców zagranicznych dla odbiorców w kraju.
Choć wspomniany wniosek podbudowany został stosowną argumentacją prawną, głośna była kuluarowa opinia, w myśl której prezydenckie wystąpienie jest niczym innym jak grą pozorów, za którą z trudem skrywana jest prawdziwa przyczyna konstytucyjnej skargi: odebranie prezydentowi prawa powoływania przewodniczącego KRRiTV.
W przedstawionej sytuacji trudno się dziwić, że prowadzona na "zastępcze" argumenty walka przed Trybunałem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta