Konsolidacja przed prywatyzacją
Konsolidacja przed prywatyzacją
Pilność projektu ustawy o łączeniu i grupowaniu niektórych banków działających w formie spółki akcyjnej rząd uzasadnia rychłą koniecznością konsolidacji i prywatyzacji banków, w których Skarb Państwa ma 100 proc. akcji.
Argumentuje, że fuzje i grupy holdingowe banków Skarbu Państwa, a potem ich prywatyzacja, powinny być przeprowadzone szybko, m. in. ze względu na zobowiązania, jakie wynikają dla nas z Układu Europejskiego.
Łączenie banków, pozwalające im występować w niektórych wypadkach jako "jeden podmiot" (w rozumieniu prawa bankowego) , możliwe jest także na podstawie obecnych przepisów. Za przyjęciem nowych procedur przemawia -- według projektodawców -- długość i zawiłość procedur przewidzianych w kodeksie handlowym, podjęcie w niektórych bankach działań, które doprowadzić mają do bardziej lub mniej ścisłych związków kapitałowych i organizacyjnych, wreszcie -- zapewnienie bankom korzystnych z ich punktu widzenia skutków konsolidacji. Dzisiejsze przepisy korzyści tych nie przewidują, rozwiązania takie znane są natomiast w prawie państw Europy Zachodniej.
Za projektowaną ustawą przemawiać ma jeszcze jeden argument: przewiduje ona w pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta