Można zachęcić, albo zniechęcić
Konkurencyjność polskiego systemu podatkowego
Można zachęcić, albo zniechęcić
Maciej H. Grabowski
Ostatni rok przyniósł największą liczbę inwestycji zagranicznych w Polsce. Sięgnęły one według danych PAIZ ponad 2, 5 mld dolarów. Czy przyczyną sprawczą tych decyzji jest zachęcający do inwestowania system podatkowy? Jaki on jest w porównaniu z innymi systemami krajów europejskich?
Pierwsze pytanie jest znacznie prostsze, bowiem według powszechnej opinii obecne decyzje inwestycyjne podejmowane są raczej dzięki potencjałowi polskiego rynku, powrotowi Polski na międzynarodowe rynki finansowe i konkurencyjnym cenom czynników produkcji. Sądzę, że opodatkowanie dochodów przedsiębiorstw nie stanowi obecnie istotnej, a na pewno decydującej przesłanki przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych inwestorów zagranicznych.
Jednak przy pogłębiającej się integracji gospodarki polskiej z gospodarką europejską i światową oraz zmniejszającymi się barierami przepływów handlowych i kapitałowych na świecie, opodatkowanie inwestycji zagranicznych w Polsce będzie nabierało stopniowo coraz większego znaczenia. Podobnie będzie z inwestycjami polskimi za granicą. Można się spodziewać, że wiele krajów będzie konkurować o ponadnarodowy kapitał również poprzez system podatkowy.
Jednak porównanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta