Era uprawnienia
W drodze do Dwudziestego Pierwszego
Era uprawnienia
Kazimierz Dziewanowski
W swej interesującej i pobudzającej do myślenia książce-notatniku p. t. "Lapidarium II" Ryszard Kapuściński napisał: "Mamy za sobą wiek XX. Wedle wielu historyków i politologów zaczął się on w roku 1914, wraz z wybuchem I wojny światowej, i skończył w roku 1989 rozpadem komunizmu. XX wiek należy zatem do najkrótszych stuleci w nowożytnych dziejach świata w przeciwieństwie do wieku XIX, który był najdłuższy, bo zaczął się w czasach Rewolucji Francuskiej (1789 -- przyp. KD. ) -- a więc jeszcze 11 lat przed formalnym początkiem wieku XIX -- i skończył 14 lat po jego kalendarzowym końcu (1914 -- początek I wojny) .
Jesteśmy zatem w XXI stuleciu.
Liczenie czasu podług dających się wyodrębnić wielkich i powiązanych ze sobą zespołów wydarzeń dziejowych jest dla historyków i publicystów bardziej pociągające niż mechaniczne odliczanie wedle kalendarza. To wydaje się oczywiste i logiczniejsze. Nie ulega wszak wątpliwości, że zapoczątkowana w roku 1914 pierwsza wojna światowa, która przyniosła jednoczesny upadek trzech cesarstw -- niegdyś uczestników Świętego Przymierza, przez długi czas kształtującego klimat duchowy, kulturalny i polityczny dziewiętnastego stulecia -- była jednym z przełomowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta