Podstawowe zasady
Pierwszy komentarz do zmienionego kodeksu pracy
Podstawowe zasady
Krzysztof Rączka
Po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw znowelizowanego kodeksu pracy jego przepisy zaczną obowiązywać wszystkich pracodawców i pracowników. Jest więc nieco czasu, by zgłębić istotę zmian. Na początek o podstawowych zasadach prawa pracy.
Po 1989 r. potrzeba dokonania zasadniczej reformy ustroju pracy, a tym samym i prawa pracy, nie budziła niczyich wątpliwości. Początków tej reformy należy upatrywać w ustawie z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Wśród wielu kolejnych nowych lub znowelizowanych aktów prawnych istotne miejsce zajmuje ustawa z 29 września 1994 r. nowelizująca Dział jedenasty kodeksu pracy poświęcony układom zbiorowym pracy. Zasadnicze nadzieje na ukształtowanie nowego modelu stosunków pracy w Polsce wiązane są jednak z uchwaloną 2 lutego 1996 r. ustawą zmieniającą kodeks pracy.
Dążenie do uwzględnienia w k. p. nowych uwarunkowań społeczno-ekonomicznych powinno przede wszystkim wyrażać się w poszukiwaniu symetrii między dwiema podstawowymi funkcjami prawa pracy: ochronną i organizatorską, a także w ustanowieniu takich rozwiązań prawnych, które odpowiadałyby potrzebom gospodarki rynkowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta