Wezwanie do consensusu politycznego
Reforma centrum rządu
Wezwanie do consensusu politycznego
Zbigniew Pelczyński i Edward Truch
Gruby pakiet 12 ważnych projektów ustaw reformujących funkcjonowanie rządu, tworzących centrum ekonomiczne i kreujących kilka nowych ministerstw trafił do Sejmu RP w momencie, kiedy rząd premiera Józefa Oleksego, który go przygotował i zatwierdził, przestał formalnie istnieć. Nowo powstały koalicyjny rząd Włodzimierza Cimoszewicza będzie go teraz pilotował w parlamencie i uzasadniał ogólną koncepcję reformy i jej szczegóły przed komisją lub komisjami sejmowymi oraz na plenum Izby.
W teorii nie powinno to stanowić problemu. Przy tak silnym poparciu, jakie nowy rząd ma w parlamencie, szansa przeprowadzenia reform jest ogromna. Ale nie można wykluczyć sytuacji, że zanim pakiet zostanie zatwierdzony, a zwłaszcza zrealizowany, odbędą się nowe wybory parlamentarne i powstanie nowy rząd, którego stanowisko w sprawie kształtu centrum rządu może być raczej inne. Byłoby rzeczą bardzo niefortunną, gdyby sprawa o fundamentalnym znaczeniu dla Polski, wybiegająca daleko poza horyzont, opinie, potrzeby i czas trwania jednego rządu, wplotła się w perypetie polityczne poszczególnego premiera czy Rady Ministrów i była od nich uzależniona. Stąd nasze przekonanie, że reforma struktur rządowych i -- szerzej -- państwowych powinna w jakimś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta