Co zrobią nowi właściciele
Rynek papierosów podzielony
Co zrobią nowi właściciele
Sprzedaż czterech największych zakładów tytoniowych -- w Krakowie, Poznaniu, Radomiu i Augustowie -- oznacza, że de facto sprzedano również zdecydowaną większość krajowego rynku papierosów. Udział produkcji tych zakładów (łącznie z wykonywaną na zlecenie zachodnich koncernów) wynosi bowiem obecnie ok. 87-- 88 proc.
Rynek polski należy do największych w Europie (obok niemieckiego i włoskiego) i -- jako ostatni z nich -- stwarza nadzieje na zdobycie pozycji, gdyż wciąż daleko mu do stabilizacji. Na naszym rynku jest obecnych ponad 300 marek i ich rodzin (na rynkach ustabilizowanych liczba ta ogranicza się do kilkudziesięciu) , w ostatnim roku pojawiło się dalszych 70 (licząc wszystkie warianty, czyli różne papierosy, produkowane pod tymi samymi markami) . Być może właśnie z tego względu jest jeszcze miejsce na rywalizację.
Na etapie negocjacji
Większość ze sprzedanych zakładów miała już swoich zagranicznych partnerów, z którymi od lat współpracowała. Można się więc zastanowić, czy -- na etapie składania ofert -- nie doszli oni do porozumienia, żeby nie wchodzić sobie w drogę? Prawdopodobnie taki dylemat miało też Ministerstwo Przekształceń Własnościowych, zastanawiając się, jak będzie lepiej sprzedawać te zakłady (łącznie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta