Ekspansja zagranicznego kapitału
Zmiany własnościowe w sektorze bankowym w 1995 r.
Ekspansja zagranicznego kapitału
Wszystko wskazuje, że ubiegłoroczne stosunkowo duże postępy w prywatyzacji polskiego systemu bankowego zawdzięczamy niemal wyłącznie inwestorom zagranicznym.
W 1995 r. udział Skarbu Państwa w funduszach systemu bankowego spadł tylko o 7, 6 pkt. proc. do 60, 4 proc. "Tracone przez Skarb Państwa pozycje" w sektorze bankowym zajmują głównie zachodni inwestorzy. Według obliczeń "Rzeczpospolitej" udział inwestorów zagranicznych w funduszach sektora bankowego wzrósł przeszło dwukrotnie z 3, 3 proc. do 6, 8 proc. Utrzymuje się natomiast na mniej więcej stałym poziomie udział innych akcjonariuszy.
Opóźnienie w prywatyzacji Banku Przemysłowo-Handlowego spowodowało, że odbyła się ona dopiero w styczniu ub. r. W efekcie w ubiegłym roku udało się sprywatyzować dwa banki. Mimo to udział Skarbu Państwa w funduszach systemu bankowego spadł z 68, 0 do 60, 4 proc. Przyczynił się do tego fakt, że wbankach, wktórych Skarb Państwa jest jednym z akcjonariuszy, nie bierze on zreguły udziału w kolejnych emisjach, przez co jego udział spada (np. Wielkopolski Bank Kredytowy, Polski Bank Rozwoju) . Jednocześnie obok prywatyzacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta