Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kremlowska inscenizacja

23 lutego 1996 | Świat | KG

Po wizycie Helmuta Kohla w Moskwie

Kremlowska inscenizacja

Krystyna Grzybowska z Bonn

"Powiedziałem Helmutowi, że podoba mi się jego żona, a Helmut powiedział mi, że podoba mu się moja żona" -- pochwalił się Borys Jelcyn dziennikarzom. Kanclerz Niemiec nie omieszkał natomiast na każdym kroku podkreślać, że Rosja, to "wielki kraj, wielki naród owielkiej kulturze", przed którym, on, Helmut Kohl, czuje ogromny respekt, podczas gdy ludzie na Zachodzie nie rozumieją jej problemów. Dla niemieckich obserwatorów wizyty Kohla w Moskwie wszystkie te czułości i wysiłki stworzenia wręcz "rodzinnej atmosfery" są grą, do której nie należy przywiązywać większej wagi. Była to -- jak napisała gazeta "Die Welt" -- kremlowska inscenizacja, która nie miała nic wspólnego z rzeczywistością.

Gwizdanie w lesie

Jeszcze nigdy zagraniczna podróż Kohla nie wywołała tylu wątpliwości, kontrowersji i protestów. Nawet opozycja socjaldemokratyczna, która z zasady krytykuje kanclerza za jego politykę wewnętrzną i gospodarczą, ale akceptuje jego posunięcia zagraniczne, uznała podróż Kohla za politycznie fałszywą, a nawet zbędną.

Podczas gdy politycy koalicji rządzącej -- ze zrozumiałych względów -- nabrali wody w usta, socjaldemokraci i Zieloni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 682

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament