Żeby było zdrowo i bezpiecznie
Pierwszy komentarz do zmienionego kodeksu pracy
Żeby było zdrowo i bezpiecznie
Krzysztof Rączka
Najobszerniejszych nowelizacji dokonano w Dziale dziesiątym poświęconym bezpieczeństwu i higienie pracy. Z jednej strony nadano mu bardziej przemyślaną i konsekwentną systematykę, z drugiej zaś -- rozbudowano wiele dotychczasowych unormowań oraz ustanowiono nowe, z których część jest nową jakością, część natomiast przeniesieniem z dotychczasowych aktów podustawowych. Generalnie zmierzają one do wzmożenia ochrony życia i zdrowia ludzi w procesie pracy. Służyć temu mają rozbudowane iskonkretyzowane obowiązki pracodawcy oraz uprawnienia pracownika i jego związkowego przedstawicielstwa.
Ta generalna tendencja jest w pierwszej kolejności niewątpliwą reakcją na daleko idące pogorszenie w ostatnich latach fizycznych warunków pracy ipojawienie się nowych, nie znanych wcześniej zagrożeń w środowisku pracy, w drugiej zaś -- odpowiedzią na międzynarodowe zobowiązania Polski.
Stanowczo i konkretnie
Ustawodawca w sposób bardziej stanowczy i konkretny niż obecnie nadał obowiązkowi pracodawcy zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy charakter bezwzględny i względnie powszechny. W art. 207 § 1 k. p. stwierdza się, iż ponosi on odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta