Służba wojskowa żołnierzy zawodowych
Zmienione przepisy od 24 lutego
Służba wojskowa żołnierzy zawodowych
Stanisław Małecki, Piotr Pabisiak-Karwowski
W sobotę 24 lutego wchodzi w życie znowelizowana 9 listopada 1995 r. ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1996 r. nr 7, poz. 44) . W ostatnich czterech latach jest to druga tak obszerna zmiana ustawy z 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (poprzedniej dokonał Sejm 25 października 1991 r. przy okazji nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej -- Dz. U. nr 113, poz. 491) .
Gruntowną przebudowę dotychczasowych regulacji podyktowała przede wszystkim potrzeba ich dostosowania do sytuacji środowiska kadry zawodowej wojska, wynikającej z funkcjonowania od ponad czterech lat nowych instytucji prawnych, takich jak stan nieczynny, służba kontraktowa czy możliwość wypowiedzenia stosunku służbowego zarówno przez żołnierza zawodowego, jak i przez organ wojskowy. Nie bez znaczenia było uchwalenie przez Sejm 10 grudnia 1993 r. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 r. nr 10, poz. 36) , która -- skracając znacznie okres wymaganej wysługi uprawniającej do otrzymania pełnej emerytury -- umożliwiła odmłodzenie szeregów wojska przez szybszą wymianę kadr. Zmiany w wojskowej ustawie pragmatycznej wymusiło również dążenie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta