Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy polski rynek przełknie giganta

28 lutego 1996 | Ekonomia | TŚ

KGHM Polska Miedź SA

Czy polski rynek przełknie giganta

Prywatyzacja KGHM Polska Miedź SA ma być największą tego typu operacją w 1996 r. w Polsce, a nie jest wykluczone, że będzie to największa tegoroczna prywatyzacja w Europie Środkowej.

Plany zakładają, że 10 proc. akcji spółki (wedle różnych szacunków ich wartość rynkowa wynosi od 200 mln USD do 300 mln USD) zostanie zaoferowane w publicznej ofercie krajowym inwestorom, a potem notowanych na giełdzie w Warszawie. Wiele wskazuje na to, że tak duża oferta może nie zostać wchłonięta przez polski rynek.

Dwie koncepcje

Oryginalny pomysł resortu przekształceń przewiduje, że 10 proc. akcji przeznaczonych będzie dla inwestorów krajowych, do 15 proc. -- dla inwestorów zagranicznych (emisja w postaci globalnych kwitów depozytowych (GDR) notowanych na giełdzie w Londynie) , do 15 proc. ma dostać 4 tys. pracowników Polskiej Miedzi, 5 proc. ma być pozostawionych na rezerwę reprywatyzacyjną, a reszta ma pozostać w rękach Skarbu Państwa. W ten sposób Skarb Państwa kontrolowałby nadal spółkę.

Ostatnio zarząd KGHM ujawnił, że chciałby, aby kapitał spółki został podniesiony, a akcje z nowej emisji w postaci GDR byłyby sprzedane inwestorom zagranicznym. Nowe akcje miałyby stanowić 10 proc. kapitału spółki po podwyższeniu. Ponadto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 686

Spis treści
Zamów abonament