Ustawodawca jako darczyńca
Ustawodawca jako darczyńca
Robert Gwiazdowski
W ostatnich dniach odżyła dyskusja wokół podatkowych aspektów darowizny. Włączam się do niej z pewnym opóźnieniem, gdyż przebywałem w górach na nartach, gdzie, zgodnie z dyspozycją art. 26 ust. 1 pkt a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydawałem na cele kultury fizycznej i sportu darowiznę otrzymaną od znajomego -- zgodnie z jego poleceniem. Dopiero teraz mam więc okazję skomentować rewelacje prasowe, jakie ukazywały się na ten temat.
Jeden z ogólnopolskich dzienników zamieścił nawet "wzór umowy darowizny", jakim powinni posługiwać się darczyńcy chcący skorzystać z prawa odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania. Niektóre gazety zalecały nawet podatnikom wyraźne podkreślenie, że jest to pierwsza darowizna w okresie ostatnich 5 lat uczyniona danej osobie, choć nie ma to najmniejszego wpływu na prawo jej odliczenia od podstawy opodatkowania, a może wywoływać jedynie skutki podatkowe: w rozumieniu ustawy o podatku od wdów isierot, czyli ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ito pod warunkiem, że łączna kwota tych darowizn w okresie ostatnich pięciu lat była wyższa od kwoty zwolnionej od opodatkowania, czyli 6100 złotych dla najbliższych i 3100 zł dla osób obcych. Przypominano też wielokrotnie stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta