Partie dotowane z budżetu
Partie dotowane z budżetu
Jawność finansów partii, dotowanie ich przez budżet państwa oraz zaostrzone wymagania wobec partii zgłaszanych do ewidencji zakłada poselski projekt ustawy o partiach politycznych.
Ustawa powinna określić ich sytuację prawną w sposób odpowiadający aktualnym potrzebom politycznym, społecznym i gospodarczym oraz stworzyć warunki sprzyjające kształtowaniu się w Polsce demokratycznej kultury politycznej -- piszą w uzasadnieniu jej projektodawcy. Dowodzą także, że niedoskonałości obecnej ustawy z 28 lipca 1990 r. są następstwem czasu i okoliczności, w jakich została uchwalona. Nie sprzyjały one ani wyczerpującemu unormowaniu sytuacji partii, ani nawet wypracowaniu koncepcji takiej regulacji. Na mankamenty tego aktu zwrócił uwagę m. in. Trybunał Konstytucyjny, sygnalizując Sejmowi lukę w prawie, polegającą na braku określenia w ustawie o partiach politycznych i ustawie o Trybunale Konstytucyjnym trybu postępowania przed TK, gdyby miał orzekać o zakazie działalności partii politycznej.
Projektowane unormowania różnią się pod wieloma względami od obowiązujących. Zakładają uregulowanie m. in. form udziału partii w życiu publicznym, ich struktury wewnętrznej, zasad działania, ograniczenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, treści i trybu składania sprawozdań finansowych. Skutki najdalej idące wywołałyby zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta