Finaliści bez zaplecza
Szanse i bariery przemysłu tekstylnego
Finaliści bez zaplecza
Przemysł tekstylny w naszym kraju, mimo głębokiej recesji, należy nadal do większych gałęzi przemysłowych w Polsce. Decyduje o tym wartość brutto środków trwałych tego przemysłu, wielkość eksportu oraz liczba zatrudnionych.
W przemyśle tekstylnym pracuje obecnie około 400 tysięcy osób, co stanowi ponad 10 proc. ogółu zatrudnionych. Eksport zaś tego przemysłu w ynosi ponad 8 proc. wartości eksportu całego przemysłu. Do Kanady i Stanów Zjednoczonych tekstylia stanowią ponad 20 proc. naszego eksportu.
Stopień umorzenia budynków i budowli przekracza 42 proc. , zaś maszyn i urządzeń technicznych 80 proc. Szczególnie w ysoki stopień zużycia maszyn i urządzeń występuje w przędzalniach czesankowych, przemyśle lniarskim oraz wełnianym. Najlepsza sytuacja, niemal pod każdym względem, jest w branży odzieżowej. Znawcy problemu twierdzą jednak, że dobra dziś koniunktura w przemyśle odzieżowym znacznie się pogorszy, gdy kraje zachodnie przerób swoich materiałów metrażowych zaczną lokować w republikach postradzieckich. W ówczas w polskim przemyśle odzieżowym może znacznie spaść liczba zamówień ze strony kontrahentów zachodnich. W tedy krajowy przemysł odzieżowy może być ponownie skazany na krajowe w yroby metrażowe. Jeśli do tego czasu przędzalnie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta