Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wodowanie polityków

22 października 1993 | Kraj | JB

Wodowanie polityków

Jan Bazyl Lipszyc

Stocznia Gdańska, dawniej imienia Lenina, kolebka "Solidarności", przedsiębiorstwo wsławione wydarzeniami roku 1970 i lat następnych. Likwidowana w roku 1989 przez Mieczysława Wilczka, ministra przemysłu w rządzie Mieczysława Rakowskiego, za co likwidatorzy mieli być sądzeni przez Trybunał, dziś (jak mówi jej kierownictwo) w najlepszej sytuacji finansowej ze wszystkich polskich stoczni. Przedsiębiorstwo produkujące statki, ale bardziej znane z polityków, którzy tu zaczynali wielkie kariery.

Kolebka związku zawodowego, w której w ięcej ma do powiedzenia Sieć niż Komisja Krajowa, stocznia, która animuje partie polityczne i której ludzie wygrywają wybory tam, gdzie ludzie "Solidarności" przegrywają. Jedyny zakład pracy w Polsce będący pod specjalną pieczą Belwederu. W sumie -- polityczno-ekonomiczny fenomen.

Kto wybrał Szyca

Głosowali Panowie na dyrektora Szyca -- pytam trzech amatorów piwa na świeżym powietrzu, siedzących na ławce pod pomnikiem Stoczniowców. Jest piątek godzina 11 rano, dyrektor generalny Stoczni Gdańskiej Hans Szyc jest od niespełna trzech tygodni posłem z listy BBWR. Dostał w Gdańsku 9 tysięcy głosów, prawie tyle, ilu ludzi pracuje w jego stoczni.

"Na Szyca, tego drania, nigdy w życiu -- jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 95

Spis treści
Zamów abonament