Spór, który podzielił sojusz
Amerykańska dyskusja o członkostwie państw Europy Środkowo-Wschodniej w NATO
Spór, który podzielił sojusz
W Travemünde sekretarz obrony Les Aspin zdecydowanie wyraził pogląd, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej na razie nie powinny wchodzić w struktury sojuszu północnoatlantyckiego. W USA trwa dyskusja o ewentualnym rozszerzeniu sojuszu północnoatlantyckiego o nowe państwa. Jedni politycy mówią: dlaczego nie, inni wyraźnie się temu sprzeciwiają.
Niedawno w ejściu czterech byłych państw komunistycznych (Polski, Słowacji, Czech i W ęgier) do NATO sprzeciwił się wpływowy senator z Georgii Sam Nunn, przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych. Stwierdził on, że najważniejsze dla tych krajów powinno być przystąpienie do W spólnoty Europejskiej, a nie do NATO. "Nie chcę, aby Stany Zjednoczone wpadły w pułapkę dawania gwarancji bezpieczeństwa, podczas gdy to, co naprawdę jest potrzebne, to postęp gospodarczy" -- powiedział senator Nunn. W yraził on też wątpliwość, czy Stany Zjednoczone będą gotowe, by przez następnych kilkadziesiąt lat wydawać miliardy dolarów na ochronę granicy sojuszu, przesuniętej o kilkaset kilometrów na W schód. Rozszerzenie NATO byłoby źle odebrane przez Rosję, a przecież "ostatnia rzecz, jakiej chcemy, to stworzenie w rażenia w Rosji, że jest otoczona, szczególnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta