Niech żyje grecki lud
W stulecie igrzysk: I Olimpiada (1896)
Niech żyje grecki lud
Król Grecji, Jerzy I: "Ogłaszam otwarcie pierwszych międzynarodowych Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Niech żyje naród, niech żyje grecki lud! " Działo się to 5 kwietnia 1896 roku na zrekonstruowanym antycznym stadionie Peryklesa w Atenach. Od pierwszej olimpiady helleńskiej upłynęły 2672 lata, od ostatniej 1502 lata.
Twórca nowożytnych igrzysk, baron Pierre de Coubertin, zaplanował rozegranie pierwszej olimpiady cztery lata później, na rok 1900 i niekoniecznie miały to być Ateny. Jako człowiek bardzo wrażliwy, widząc wokoło narastającą nienawiść i przeczuwając zbliżające się konflikty zbrojne, baron chciał leczyć cywilizację sportem. Oczywiście sportem czystym, honorowym, bezinteresownym. Młodzi, zdrowi ciałem i duchem ludzie, mieli spotykać się raz na cztery lata na igrzyskach, walczyć o medale, ale w sposób dżentelmeński, natomiast w wolnych chwilach poznawać się wzajemnie i przyjaźnić serdecznie. Innymi słowy, ci młodzi zdrowi i piękni atleci mieli pokazać światu, że można zaciekle walczyć o pierwszeństwo, ale jednocześnie przyjaźnić się i baron bardzo sobie życzył, aby świat zaraził się tą przyjaźnią. To dzisiaj brzmi jak bajka, ale jeśli ktoś zna kulisy dzisiejszych olimpiad i zderzy je z przekazami w mediach, też może powiedzieć, że czyta i słucha...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta