Zapatrzeni w gwiazdy
Zapatrzeni w gwiazdy
Astronomia należy do sfery nauki czystej, jej uprawianie nie przynosi wymiernych pożytków ani teraz, ani nawet w perspektywie kilkudziesięciu czy kilkuset lat. Dlatego można by oczekiwać, że obecnie, w dobie kryzysu finansowania nauki w Polsce, astronomia znalazła się na pozycji przegranej. A jednak nie. Akurat teraz polska astronomia odnosi sukces organizacyjny i merytoryczny. Miło, że zbiega się on ze 170. rocznicą nieprzerwanej działalności Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Na zboczach Andów
Polskie, bardzo często zachmurzone niebo, nie sprzyja obserwacjom astronomicznym. Problem ten występuje zresztą w wielu krajach naszego kontynentu. Toteż astronomowie z wielu "pochmurnych" państw szukają możliwości korzystania z obserwatoriów zlokalizowanych w takich miejscach na kuli ziemskiej, gdzie chmury są rzadkością, a powietrze jest wyjątkowo przezroczyste, zawiera mało pary wodnej i zanieczyszczeń. Miejscem takim są peruwiańskie zbocza Andów.
Właśnie tam, w chilijskim Las Campanas, 600 km na północ od stolicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta