Okruchy świata
Okruchy świata
Rozmowa z Tomaszem Tomaszewskim, fotografikiem, komisarzem wystawy "I ciągle widzę ich twarze"
Za kilkanaście godzin warszawska Zachęta udostępni zwiedzającym wielką wystawę fotografii "I ciągle widzę ich twarze" -- opowieść o świecie, którego już nie ma. Współorganizował pan konkurs i wystawę -- jak rodził się kształt tej ekspozycji?
Dwa lata temu Gołda Tencer, szefowa Fundacji "Shalom" uznała, że należy skorzystać z ostatniej może szansy zebrania dokumentów ilustrujących życie polskich Żydów i ocalić przeszłość zatrzymaną na fotografii. Zapytała, czy nie poprowadziłbym tego konkursu i nie zajął się zgromadzeniem i wyborem zdjęć. Wydawało mi się, że książka, którą z żoną, Małgorzatą Niezabitowską zrobiłem kilka lat temu, była tylko małym fragmentem tego, co należałoby zrobić, więc z entuzjazmem zgodziłem się. Rozpisaliśmy konkurs, poinformowaliśmy w prasie i w telewizji o jego założeniach i zaproponowaliśmy uczestniczenie w jury -- społecznie, bo nasze możliwości finansowe były skromne -- kilku jeszcze osobom. Kiedy worek z przesyłkami zaczął pęcznieć, wysypywały się z niego rzeczy nieprawdopodobne. Dla mnie fotografa miały one ogromną wartość poznawczą, estetyczną, ale również czułem instynktownie, że mają nie mniejszą wartość historyczną. Poprosiliśmy do naszego jury dr Jana Jagielskiego --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta