Helskie Foczarium
W tym roku rozpocznie się budowa basenów
Helskie Foczarium
Dr Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu powiada: uratowaliśmy żubra, ratujemy orły, możemy uratować foki. Pierwsze kroki zostały właśnie poczynione. Gmina Hel przy współpracy naukowców ze Stacji Morskiej UG wraz z polskimi ogrodami zoologicznymi pragną podjąć próbę odtworzenia stada foki szarej w wodach naszej zatoki.
Na polskich plażach foki postrzegane są jako zwierzęta egzotyczne. O tym, że tu żyły wiedzą właściwie tylko przyrodnicy oraz nieliczni z rybaków.
Wykopaliska archeologiczne wskazują, że w okresie neolitycznym obecność tych zwierząt w wodach Zatoki Gdańskiej była jedną z praprzyczyn tutejszego osadnictwa. Bytowały tu trzy gatunki fok: szara, pospolita i obrączkowana. Wcześniej występowała również foka grenlandzka, która po ostatnim zlodowaceniu wraz z ociepleniem się klimatu wycofała się z Bałtyku.
Od kilku lat naukowcy ze Stacji Morskiej prowadzą badania nad fokami i zamierzają doprowadzić do ich restytucji na naszych wodach. Planują wybudowanie na Helu dużego foczarium, w którym zamieszka rozrodowe stado fok szarych. Wszystkie urodzone młode po okresie karmienia mlekiem matek będą wypuszczone na wolność w miejscach tzw. foczych sanktuariów -- w rejonach zatoki, które są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta