Sąd dla polityków
Od 1929 roku nie odbył się przed Trybunałem Stanu żaden proces, choć przed ten sąd mogli trafić byli prezydenci, premierzy i ministrowie.
Sąd dla polityków
Trybunał Stanu wprowadzono do naszego systemu prawnoustrojowego w 1921 r. na mocy konstytucji marcowej. Także konstytucja kwietniowa z 1935 r. utrzymała tę instytucję, choć zmieniono jej kompetencje (wyłączono odpowiedzialność prezydenta, a objęto nią posłów i senatorów) . Pierwszy poważny przypadek (próbowano wcześniej oskarżać ministra Władysława Kucharskiego, ale bezskutecznie) , którym zajmował się przedwojenny Trybunał dotyczył przekazania 8 milionów złotych przez rząd do dyspozycji BBWR na cele kampanii wyborczej. Było to niezgodne z prawem i w czerwcu 1929 r. przed Trybunałem Stanu stanął minister skarbu Gabriel Czechowicz. Jednym z trzech oskarżycieli był Henryk Lieberman, który bronił byłych legionistów przed austriackimi sądami wojennymi, w charakterze świadka przesłuchiwano Józefa Piłsudskiego, który nie szczędził obelg zarówno Sejmowi, jak i Trybunałowi. Ostatecznie orzeczenia żadnego nie wydano i postępowanie umorzono.
Po klęsce wrześniowej rozważano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta