Pomoże rynek, nie subsydia
Konsekwencje układu stowarzyszeniowego dla międzynarodowej konkurencyjności polskiej gospodarki
Pomoże rynek, nie subsydia
Podstawowym warunkiem osiągania przez gospodarkę międzynarodowej konkurencyjności jest jej zdolność do tworzenia większego niż inne gospodarki bogactwa społecznego z dostępnych zasobów, czyli osiąganie wysokiej efektywności z alokacji zasobów.
Wskutek postępu technologicznego oraz międzynarodowej mobilności kapitału znaczenie zasobów naturalnych oraz stworzonych dotychczas przez człowieka nie jest rozstrzygające. Zgromadzone zasoby ulegają szybkiej deprecjacji, następuje wyrównywanie się warunków gospodarowania, a procesy doganiania lepszych przebiegają z dużą szybkością. Ułatwia to osiąganie wysokiej efektywności przez kraje zapóźnione w rozwoju gospodarczym. Po to, aby gospodarka była zdolna do osiągania większego bogactwa z dostępnych zasobów, musi nieustannie wypracowywać przewagi konkurencyjne (komparatywne) . Nie można zatem ograniczyć się do stosowania jedynie polityki lub strategii proeksportowych, "wytwarzających" gospodarkę dualną, i manipulowania kursem wymiennym, powodującego występowanie długookresowych zakłóceń. Trzeba koncentrować się na budowaniu układu społeczno-gospodarczego zdolnego do ustawicznego wypracowywania przewagi komparatywnej. Nie jest jednak oczywiste, czy wypracowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta