Rażąca niewspółmierność kary jako podstawa kasacji
O co chodziło ustawodawcy
Rażąca niewspółmierność kary jako podstawa kasacji
W Polsce międzywojennej, w myśl przepisów kodeksu postępowania karnego z 1928 r. kasacja była środkiem odwoławczym skierowanym przeciwko nieprawomocnym wyrokom. Obowiązywała wówczas trójinstancyjność, co oznaczało, że nieprawomocny wyrok można było zaskarżyć dwoma środkami odwoławczymi: apelacją i kasacją.
Ten stan prawny uległ zmianie w latach 1949--50, kiedy wprowadzono dwuinstancyjność, a nieprawomocny wyrok mógł być zaskarżony tylko jednym środkiem odwoławczym -- rewizją. Od prawomocnego wyroku przysługiwał nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci rewizji nadzwyczajnej, który nie przysługiwał stronom, lecz szczególnym podmiotom.
Nie ma trójinstancyjności, ale. ..
Od 1 stycznia br. zamiast rewizji od nieprawomocnego wyroku wprowadzono apelację, nie zmieniając przepisów o niej co do istoty. Zamiast zaś rewizji nadzwyczajnej wprowadzono kasację, która jednak nie jest środkiem odwoławczym, lecz środkiem zaskarżenia, i to nadzwyczajnym, skierowanym przeciwko prawomocnym wyrokom i postanowieniom sądu odwoławczego, kończącym postępowanie. Środek ten przysługuje stronom. Chcąc jednak wnieść kasację, strona musi to uczynić w tempie nietypowym dla nadzwyczajnych środków zaskarżania, gdyż w ciągu siedmiu dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta