Nikomu się nie opłaca
Sprzedaż wysyłkowa książek
Nikomu się nie opłaca
W wielu krajach sprzedaż korespondencyjna książek jest dla wydawców bardzo ważnym elementem dystrybucji. Według danych Euromonitor Market Direction w państwach Europy Zachodniej za pośrednictwem poczty rozprowadzanych jest od 10 do 20 proc. nakładów. Tymczasem u nas wydawcy prawie w ogóle nie wysyłają książek do czytelników. Dlaczego?
Do wielu małych miasteczek i wsi książka w ogóle nie dociera. Dobrze zaopatrzone księgarnie znajdziemy tylko w dużych miastach wojewódzkich. Wydaje się, że wobec tak słabej sieci księgarskiej wysyłka książek jest wyjątkowo korzystnym dla wydawców rozwiązaniem. Pozornie.
Wszystko rozbija się bowiem o wysokie, zdaniem wydawców, koszty wysyłki. Wysłanie paczki o wadze do jednego kilograma kosztuje 1, 80 zł. W takiej paczce mieszczą się zwykle cztery książki, ale czytelnik wcale nie musi chcieć od razu czterech tytułów -- zwykle interesuje go jedna czy dwie książki z bieżącej oferty wydawcy. Koszt wysłania paczki stanowi ok. 10 proc. wartości książki.
-- Opłaty pocztowe za wysyłkę książek w Polsce są stanowczo za wysokie -- twierdzi Andrzej Rosner, dyrektor departamentu książki w MKiS. -- Mój resort występował już w tej sprawie do ministra łączności, dostaliśmy jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta