Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy do Rzeczpospolitej - „Faszyści”, którzy ginęli, walcząc z Trzecią Rzeszą”

21 grudnia 2010 | Publicystyka, Opinie | Czytelnik

Ze zdziwieniem i oburzeniem przeczytałam tekst autorstwa pana Piotra Zychowicza pt. „Faszyści”, którzy ginęli, walcząc z Trzecią Rzeszą” („Rzeczpospolita”, 18 grudnia 2010 r.).

W tekście znalazło się sformułowanie, jakoby część działaczy Stronnictwa Narodowego w roku 1945 „podjęła próbę obrzydliwej kolaboracji z Sowietami”. Tego rodzaju stwierdzenie nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. Pomijając już emocjonalny ton red. Zychowicza, chciałabym bardzo wyraźnie podkreślić, iż środowisko Komitetu Legalizacyjnego SN (bo to właśnie tych działaczy ma na myśli autor), podejmując próbę negocjacji z reżimem komunistycznym, nie godziło się na żadne kompromisy w kwestiach organizacyjnych oraz ideowych. Są na to dowody w postaci dokumentów, m.in. w archiwum IPN czy AAN.

Członkowie Komitetu Legalizacyjnego SN nie odcięli się od tradycji polskiego ruchu narodowego; nie dyskredytowali działaczy narodowych, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej zdecydowali się trwać w konspiracji, nie zerwali więzi z władzami Stronnictwa Narodowego na emigracji. Ich celem było jedynie wykorzystanie wszystkich dostępnych środków w staraniach o umożliwienie nieskrępowanej działalności całego Stronnictwa Narodowego w sferze publicznej. Mimo prób uzyskania oficjalnej pomocy dyplomatycznej ze strony Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii działania te zakończyły się fiaskiem oraz aresztowaniem członków komitetu.

Warto przypomnieć, iż działacze Stronnictwa Narodowego, bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8808

Spis treści
Zamów abonament