Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre prawo i wielkie pieniądze

21 grudnia 2010 | Przemysł w Polsce | Agnieszka Łakoma
Elektrownia jądrowa to olbrzymie przedsięwzięcie. Wymaga starannego przygotowania zarówno pod względem prawnym, jak i technologicznym. Polskie przepisy nie są jeszcze dostosowane  do wymogów tej inwestycji. Mimo że nie mamy takiej siłowni, już dwaj nasi sąsiedzi, Rosja  i Litwa, oferują nam udział w powstawaniu tego typu obiektów na ich terytoriach. Wybierzemy propozycję litewską.
źródło: Rzeczpospolita
Elektrownia jądrowa to olbrzymie przedsięwzięcie. Wymaga starannego przygotowania zarówno pod względem prawnym, jak i technologicznym. Polskie przepisy nie są jeszcze dostosowane do wymogów tej inwestycji. Mimo że nie mamy takiej siłowni, już dwaj nasi sąsiedzi, Rosja i Litwa, oferują nam udział w powstawaniu tego typu obiektów na ich terytoriach. Wybierzemy propozycję litewską.

W drugim półroczu 2011 r. ma ruszyć przetarg decydujący o tym, jakie reaktory powstaną w Polsce

Polska Grupa Energetyczna będąca największą firmą tej branży w kraju odpowiada za realizację wyznaczonego przez rząd programu atomowego. Ma to być jeden z projektów poprawiających bezpieczeństwo energetyczne Polski. Spółka zależna PGE odpowiedzialna za energetykę jądrową planuje przetarg na wybór doradcy technicznego – rozpocznie się on w pierwszej połowie 2011 roku. W tym samym czasie planowane jest rozpoczęcie przetargu na przeprowadzenie badań lokalizacyjnych.

Latem przyszłego roku PGE będzie gotowa z rozpoczęciem procedury przetargowej, w efekcie której dokona wyboru dostawcy technologii. Ale – jak usłyszeliśmy w firmie – rozpoczęcie przetargu zależy od wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych.

Ze względu na wartość inwestycji i jej skomplikowany charakter – Polska poza jednym reaktorem badawczym nie ma doświadczeń w tym zakresie – program budowy elektrowni atomowej wzbudza wiele kontrowersji.

Spór o przepisy

By PGE mogła wybudować elektrownię,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8808

Spis treści
Zamów abonament