Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dr Mengele w dolinie Issy

12 marca 2011 | Plus Minus | Piotr Semka
źródło: Fotorzepa
Dwór w Poll, letnicy jak z Czechowa, I wojna światowa wisząca niczym fautm
źródło: materiały prasowe
Dwór w Poll, letnicy jak z Czechowa, I wojna światowa wisząca niczym fautm

Na fali nostalgii za najdalszymi wschodnimi kresami reżyser filmu „Poll” zmusił aktorów, by wyuczyli się wymarłego już niemal dialektu Niemców bałtyckich

Czy można połączyć nostalgiczny obraz utraconych kresów z zapowiedzią epoki dr. Mengele, a wszystko to ubrać w czechowowską konwencję dramatu w dekoracjach findesieclowego letniska? Ta sztuka udała się właśnie reżyserowi Chrisowi Krausowi, którego film „Poll" – jego akcja rozgrywa się w majątku szlachty bałtyckiej w Estonii w upalne lato 1914 – prezentowany był na ostatnim Berlinale.

Wschodni wiatr

Na zachodzie jest lepiej, ale na wschodzie jest piękniej – mówi w „Blaszanym bębenku" stara babka Koljaczkowa, która odmawia wyjazdu z gdańskich Kolibek na zachód. Ale Niemcy mają w swojej zbiorowej wyobraźni i jeszcze dalsze kresy niż Kaszuby.

To Estonia, którą ponad 700 lat temu zdobyła niemiecka szlachta rycerska – zakon kawalerów mieczowych – a potem rządziła nią dalej pod berłem carów. „Baltendeutsche" bywali gorliwymi carskimi urzędnikami, oficerami i marszałkami szlachty. Rody Keyserlingków, Nesselrodów czy Rennenkampfów wpisały się chlubnie w historię Rosji, aby po I wojnie światowej zniknąć z dziejowej sceny.

Na fali sentymentu za dziejami Niemców na Wschodzie nawet lewicowy „Spiegel" wydał właśnie dodatek historyczny o losach kolonistów z Siedmiogrodu, Powołża czy Tallina.

Pasujący do tej fali tzw. ost-talgii film „Poll" przypomina naszą ekranizację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8875

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament