Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uboga Regia Marina

16 kwietnia 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski
autor zdjęcia: Paweł Moszczyński
źródło: Fotorzepa

Włochy do lat 50. były krajem rolniczym, chociaż przemysł zbrojeniowy szybko się rozwijał w czasie pierwszej wojny światowej.

W 1918 roku np. koncern Ansaldo zatrudniał we wszystkich zakładach 80 tys. ludzi. Tylko w fabryce w Pozzuoli, w której na licencji Armstronga produkowano armaty, było 16 tys. zatrudnionych. Z tego zakładu pochodziło co drugie włoskie działo. Po wojnie zniknął popyt nie tylko na sprzęt wojskowy. Włoskie koncerny popadły w poważne tarapaty. Rodzina Perrone, która stworzyła potęgę Ansaldo, nie była w stanie płacić rachunków i musiała sprzedać koncern Bankowi Włoch.

Sytuację poprawiły zbrojenia Mussoliniego, ale i one miały swoją cenę. W 1921 roku, gdy Mussolini zdobył władzę, dług kraju wynosił 93 mld lirów, a zaledwie dwa lata później wzrósł do 405 mld lirów. W latach 1926 – 1934 włoska marynarka wojenna (Regia Marina) powiększyła tonaż o 50 proc. i zmodernizowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8905

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament