Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na co stawiać w partnerstwie z Ukrainą

06 maja 2011 | Eko+ | Mikołaj Oniszczuk
Mikołaj Oniszczuk
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Mikołaj Oniszczuk

Aby skuteczniej wykorzystywać możliwości współpracy naszych krajów, nastąpić powinno przesunięcie jej osi z działań krótkookresowych w kierunku tych bardziej trwałych, długofalowych

Mikołaj Oniszczuk

Współpraca gospodarcza między Polską a Ukrainą bazuje na dwóch filarach – obrotach handlowych i współpracy inwestycyjnej. Jak dotąd, dominującą rolę mają obroty handlowe. Ich poziom jest relatywnie niski, a winduje go przede wszystkim polski eksport.

Może nieco lepiej jest w dziedzinie współpracy inwestycyjnej, ale też daleko do stanu potrzeb ukraińskich. Ilustrują to dane za ubiegły rok. Polsko-ukraińskie obroty handlowe wyniosły 5,7 mld dol., przy czym polski eksport wynosił 3,9 mld dol., a import 1,8 mld dol.

Polskie inwestycje na terenie Ukrainy, według stanu na 1 października 2010 roku, wynosiły 937,1 mln dol. Na razie nasze partnerstwo nie osiągnęło jeszcze zadowalającego dla obu stron poziomu. Ale przed perspektywą uciec się nie da.

Atuty współpracy

Czynnikami partnerstwa i obszarami współpracy są atuty naturalne, rozwojowe i branżowe. Te naturalne to powierzchnia kraju, liczba ludności i położenie geograficzne. Wszystkie trzy w odniesieniu do Polski i Ukrainy uznać można za korzystne.

Atutem rozwojowym są tendencje w rozwoju gospodarczym i społecznym w obu krajach. Choć poziom tego rozwoju różni się znacznie, to oba kraje cechuje relatywnie wysoka dynamika rozwoju, o czym świadczą wskaźniki wzrostu PKB.

I trzecia grupa – to zbieżne, priorytetowe sektory rozwojowe gospodarki. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8920

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament