Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez badań nie wolno zacząć pracy

06 maja 2011 | Prawo i praktyka | Michał Dankowski

Przyjmowana na etat osoba musi przedstawić nowe zaświadczenia od lekarza, że może zajmować określone stanowisko i wykonywać konkretne rodzaje zadań. Te poprzednie, choć ważne, nie wystarczą

- Przyjmujemy do pracy osobę bezrobotną, która kiedyś już u nas pracowała (rok temu). Jej książeczka zdrowia (badania sanitarno-epidemiologiczne) są jeszcze ważne. Czy muszę ją skierować na badania wstępne stanowiskowe i epidemiologiczne, czy tylko stanowiskowe? – pyta czytelniczka.

Są dwa rodzaje obowiązkowych badań lekarskich dla pracowników: jedne wynikają z kodeksu pracy, drugie z innych przepisów. W myśl art. 229 k.p. pracodawca musi kierować wszystkie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy na badania wstępne, okresowe i kontrolne.

Badaniom wstępnym podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy. Ich celem jest stwierdzenie braku przeciwwskazań do wykonywania zadań na określonym stanowisku. Należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8920

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament