Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski rynek pracy czeka na zmiany

06 maja 2011 | Eko+ | Andrzej Malinowski
Andrzej Malinowski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Malinowski

Rosnące bezrobocie, spadek płac realnych i otwarcie nowych rynków pracy podgrzewa dyskusję o emigracji zarobkowej. Przemilczamy przy tym nasze istotne problemy systemowe

Andrzej Malinowski

Zgodnie z założeniami do projektu budżetu na 2012 r. na koniec przyszłego roku stopa bezrobocia ma wynieść 10 proc. Aby tak się stało, licząc od dziś, zatrudnienie musiałoby znaleźć ok. 500 tys. osób.

To mniej więcej tyle, ile według prognoz w ciągu kilku lat wyjedzie do pracy w Niemczech. Dlatego kolejna fala emigracji zarobkowej może, jeśli będzie wystarczająco liczna, przynajmniej czasowo zredukować wysoki poziom bezrobocia, podobnie jak to miało miejsce w latach 2005 – 2008.

Można odnieść wrażenie, że właśnie na to liczył rząd, redukując tegoroczne wydatki z Funduszu Pracy. Tyle tylko, że walka z bezrobociem poprzez działania stymulujące emigrację nosi znamiona sabotażu. Potrzebujemy rozwiązań zmierzających do poprawy warunków tworzenia miejsc pracy w kraju, a marginalizowanie roli Funduszu Pracy jest sprzeczne z tym postulatem.

*

Stopa bezrobocia w Niemczech jest najniższa od 1991 r. i wyniosła w kwietniu 7,1 proc. Dzieje się tak, gdyż łapiąca drugi oddech gospodarka tego kraju potrzebuje rąk do pracy.

Mylące są jednak stwierdzenia, iż w Niemczech ogólnie brakuje pracowników – ich deficyt odczuwalny jest tylko w pewnych sektorach oraz zawodach nisko płatnych i pozbawionych prestiżu społecznego.

Doraźnie próbuje się tych pracowników podkupić, np. oferując Polakom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8920

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament